Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

O instytucji

Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Opinogórze Górnej datuje się na rok 1949  i taki należy przyjąć jako rok powstania biblioteki. Filia w Kołaczkowie została założona w roku 1961. W początkowych latach działalności obu placówek Filia w Kołaczkowie posiadała lepsze wyposażenie i lokal niż placówka macierzysta. Biblioteka gminna „tułała” się po różnych lokalach, z reguły w niczym nie przypominających lokalu biblioteki.  

             Pierwsze lata Biblioteka funkcjonowała w przedwojennym budynku, w którym mieściła się także gmina i poczta. Brak było miejsca na regały, książki i zaplecze niezbędne w funkcjonowaniu biblioteki. Ze starego budynku Urzędu Gminy bibliotekę przeniesiono do budynku w PGR. Po wielu latach trafiła do oficyny dworskiej na terenie zespołu pałacowo – parkowego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zajmując lokal o powierzchni 16 m².  Stan techniczny budynku był wręcz tragiczny, co z czasem spowodowało przeniesienie biblioteki do Szkoły Podstawowej w Trętowie-Pełzach. Przeniesienie siedziby Gminnej Biblioteki  do tak małej wsi jak Trętowo było posunięciem bardzo niefortunnym, przyniosło duże straty w zakresie rozwoju czytelnictwa mieszkańców Opinogóry i najbliższych okolic. Z czasem nastąpił całkowity zastój w ruchu czytelników. Urlop wychowawczy bibliotekarki  ostatecznie spowodował zamknięcie biblioteki w 1984 roku na okres sześciu lat. 

                W 1990 roku oddano do użytku nowo wybudowany budynek,  w którym mieści się Urząd Gminy, Poczta, Bank Spółdzielczy, GOK. Na szczęście znalazł się także lokal dla Biblioteki. Funkcjonuje w nim do dziś. Lokal na parterze, jasny, ciepły, na zewnątrz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Mankamentem  jego jest powierzchnia, 55 m², zbyt mała w stosunku do gromadzonych zbiorów. Daje się także odczuć brak jakiegokolwiek zaplecza.    

               W początkowych latach obie placówki funkcjonowały także w oparciu o punkty biblioteczne. Było ich ok. 25 na 39 sołectw, liczba ta ulegała zmianie w poszczególnych latach. Poprzez działalność punktów bibliotecznych książka była dostępna dla każdego potencjonalnego czytelnika nawet z odległych miejscowości gminy. Z czasem, tak jak w całej Polsce, zaczęły funkcjonować coraz słabiej aż w końcu uległy likwidacji.

                  Do roku 2013 Filia mieściła się cały czas w tym samym budynku należącym do Gminy, ze względu na fatalne warunki / brak wody, łazienki, ogrzewanie węglowe w piecu żeliwnym / w  2013 roku została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie. Jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku przez dwie godziny. Obecnie większość użytkowników we Filii to dzieci  ze szkoły podstawowej ponieważ szkoła mieści się na końcu wsi i nie każdemu dorosłemu „ po drodze „ do biblioteki.

                  Obecnie praca obu placówek jest w miarę stabilna. Posiadamy bogaty księgozbiór, z sukcesywnym dopływem nowości wydawniczych. Każdy z potencjalnych użytkowników znajdzie coś dla siebie trzeba tylko chcieć i wybrać się do biblioteki. Ta w Opinogórze mieści się przecież w dogodnym miejscu, gdzie załatwia się wiele ważnych spraw, więc warto zajrzeć także do biblioteki. Zapraszamy i służymy pomocą w wyborze interesujących książek.

Posiadamy także dwa stanowiska komputerowe,  kserokopiarkę, drukarki i skaner . W każdej chwili można skorzystać z tych urządzeń. Służymy także pomocą, w miarę naszych możliwości, podczas pracy na komputerze.

Ściśle współpracujemy ze szkołami z terenu gminy w zakresie upowszechniania książki i biblioteki poprzez organizację lekcji bibliotecznych, konkursów, przedstawień. Dbamy o zabezpieczenie biblioteki w lektury szkolne na poziomie szkoły podstawowej , gimnazjum, szkół średnich.


 

katalog online GBP w Opinogórze Górnej

wyszukiwarka powiatowa

katalog online Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie

Zegar

Imieniny