Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Wycieczki do biblioteki

Utworzono dnia 24.02.2019

     W minionym tygodniu bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej. Wycieczki odbyły się we wtorek (19.02.), środę (20.02.) oraz piątek (22.02.): dwie grupy zerówkowiczów – jedna pod opieką p. Krystyny Mitkowskiej, druga pod nadzorem p. Wioletty Kijewskiej i p. Jolanty Grochowskiej oraz grupa 3, 4 i 5 – latków z p. Barbarą Pawlak.
     Maluchy przede wszystkim dowiedziały się, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co znaczy wypożyczyć książkę oraz co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Poza tym wspólnie ustaliły, jak należy dbać o książki, żeby uchronić je przed zniszczeniem. Dzieci poznały najnowszą ofertę czytelniczą biblioteki dla najmłodszych, oglądały różne publikacje, poznały fragmenty ciekawych książek.
     Świetną formą zabawy w bibliotece okazały się przedstawienia Kamishibai. Ta technika czytania (opowiadania) wywodzi się z Japonii (kami – papier, shibai – sztuka). Wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniana skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowiadanej historii. Przednia strona karty odwrócona w stronę publiczności to ilustracja. Jej tył zawiera tekst do czytania oraz czarno – biały podgląd ilustracji widzianej przez publiczność. Karty wkłada się z boku w okienko parawanu zamykanego i otwieranego z przodu. Przy pomocy takiego teatrzyku dzieci poznały opowieść o piesku Marudku. Stała się pretekstem do przypomnienia, jak należy się zajmować domowymi pupilami - zwierzęta nie umieją mówić, ale to nie znaczy, że można je źle traktować. W nawiązaniu do oglądanych ilustracji była też mowa o bezdomnych psach oraz takich, które pracują, wykonują różne zawody.
    Najmłodsza grupa dzieci na koniec podarowała bibliotekarzowi własnoręcznie wykonaną laurkę jako podziękowanie za spotkanie.

Wycieczki do biblioteki

Utworzono dnia 25.02.2019, 00:49

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 38

W poprzednim tygodniu: 157

W tym miesiącu: 38

W poprzednim miesiącu: 472

Wszystkich: 4075