Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

III Ogólnopolskie czytanie "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz

Utworzono dnia 24.03.2019

     Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej przystąpiła do akcji – III Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Wzięli w niej udział – młodzież ze Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej pod opieką Joanny Jabłońskiej z Biblioteki szkolnej oraz Magdaleny Wiercińskiej z GBP w Opinogórze Górnej. Wydarzenie odbyło się 21 marca 2019 r. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Polegało na zaprezentowaniu przed publicznością fragmentu wybranej powieści cyklu Małgorzaty Musierowicz.
Spotkanie w imieniu organizatora prowadziła p. Grażyna Czaplicka. Opinogórę reprezentowały uczennice kl. VII B. Agata Kowalska, Karolina Kowalska oraz Daria Piotrowska przeczytały fragment pierwszej części cyklu pt. Szósta klepka. Wśród zgromadzonych gości byli m.in.:  Izabela Koba – Mierzejewska (dziennikarka z Tygodnika Ciechanowskiego), przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Woli Wierzbowskiej, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Goryszach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie. Spotkanie okazało się bardzo udanym przedsięwzięciem. Uczestnicy prezentowali ciekawe fragmenty cyklu, wprowadzali w tematykę tomu, komentowali wydarzenia. Wyjaśniali, jak zaczęła się ich przygoda z Jeżycjadą. Było dużo i śmiechu, i wzruszeń. Reprezentanci SP nr 4 w Ciechanowie przebrali się za bohaterów wybranych tomów cyklu, a publiczność musiała wskazać jej tytuł!  Konkurencja okazała się publiczności nie lada wyzwaniem.
Uczestnicy otrzymali na koniec od organizatora pamiątkowe dyplomy i zakładki do książki. Dla swoich przedstawicieli GBP w Opinogórze Górnej ufundowała nagrody. Atmosfera okazała się naprawdę wspaniała, ale i cykl powieściowy jest szczególny. Zapoczątkowała go w 1975 r. książka pt. Małomówny i rodzina. Seria liczy obecnie 22 tomy. Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków mieszkającej w Poznaniu przy ul. Roosevelta 5. Każdy tom serii jest poświęcony jednej osobie z rodziny lub spośród przyjaciół, choć zwykle jest wiele nawiązań do innych postaci. Cykl cieszy się dużą popularnością. Wiele tytułów otrzymało wyróżnienia, nagrody, często znajdują się na liście bestselerów, np. Ciotka Zgryzotka została Książką Roku portalu Lubimyczytać.pl 2018. Każda książka to solidna dawka humoru, dobrej energii i oczywiście ciekawych wydarzeń. Mimo że ta obyczajowa seria przeznaczona jest głównie dla młodzieży, czytać ją mogą wszyscy.  Prezentuje przeciętną rodzinę z jej codziennymi sprawami – smutkami i radościami, a pokazane sytuacje mogą wydarzyć się w każdym domu.
W bibliotece są dostępne wszystkie tomy cyklu. Oto one: Małomówny i rodzina, Szósta klepka, Kłamczucha, Kwiat kalafiora, Ida sierpniowa, Opium w rosole, Brulion Bebe B., Noelka, Pulpecja, Dziecko piątku, Nutria i Nerwus, Córka Robrojka, Imieniny, Tygrys i Róża, Kalamburka, Język Trolli, Żaba, Czarna polewka, Sprężyna, MacDusia, Wnuczka do orzechów, Feblik, Ciotka Zgryzotka.

Zapraszamy do wypożyczeń!

   

III Ogólnopolskie czytanie "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz

Utworzono dnia 24.03.2019, 22:57

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 40

W poprzednim tygodniu: 157

W tym miesiącu: 40

W poprzednim miesiącu: 472

Wszystkich: 4077