Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

W krainie wspomnień, czyli Zaduszki poetyckie

Utworzono dnia 08.11.2023

     W piątek 3 listopada 2023 r. odbyły się w Gminie Opinogóra Górna Zaduszki poetyckie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Opinogórze Górnej i Klub Senior+ w Dzboniu. Oprawę muzyczną zapewnił Daniel Iwaszko.
     Na początku przybyli goście usłyszeli piosenkę „Późno już”. Następnie prowadzące – Violetta Talarek i Magdalena Wiercińska – podziękowały za udział w uroczystości, za wspólne uczczenie pamięci tych, którzy odeszli. Właśnie w listopadzie szczególnie przeżywamy chwile związane z odejściem bliskich osób. Udajemy się na cmentarze, składamy kwiaty, zapalamy znicze. Patrząc na nagrobne tabliczki, czytamy nazwiska bliskich, znajomych lub całkiem obcych, którzy zwyczajnie i bez rozgłosu przeszli przez swoje życie. Odnajdujemy tych, co wprowadzali pokój i cierpieli prześladowanie dla sprawiedliwości, walcząc i oddając swoje życie za Ojczyznę.
W minionym roku odeszło 40 mieszkańców gminy Opinogóra Górna. Ich nazwiska zostały upamiętnione na specjalnie przygotowanej tablicy. Wśród nich znaleźli się Danuta Olszewska członkini zespołu Nadzieja oraz Klubu Seniora działającego przy GOK oraz Zdzisław Józef Szymański z zespołu Melodia. Przywołano również osoby zasłużone dla gminy Opinogóra zmarłe we wcześniejszych latach: Stanisława Wieteskę, Zofię Pikus, Jerzego Szpojankowskiego, Henryka Przygodzkiego, Bożenę Królik, społeczników, działaczy kulturalnych, regionalistów.
Atmosferę zadumy, refleksji i  wspomnień podkreśliły przywołane wiersze, a wśród nich „Zaduszki” Anny Bednarek, „Ksiądz Tadeusz Drozd” Jadwigi Klonowskiej, „Świętych obcowanie” Jadwigi Zgliszewskiej, „Gorzkie żale”Julii Hartwig, ***(czy świat umrze trochę…) Haliny Poświatowskiej, „Czas” Lesława Faleckiego. Nie zabrakło odniesień do motywu śmierci w literaturze: bólu rodzica po śmierci dziecka w „Trenach” Jana Kochanowskiego oraz momentu śmierci Macieja Boryny, bohatera „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. Podczas uroczystości zostały wspomniane również nazwiska słynnych ludzi kultury, którzy odeszli w ciągu minionych 12 miesięcy, m.in. Jerzy Połomski, Jan Nowicki, Emilian Kamiński, Leonard Pietraszak, Janusz Weiss, Barbara Borys-Damięcka, Andrzej Precigs, Wojciech Korda.

     Wieczór okazał się czasem pełnym wzruszeń i refleksji. Poezja i muzyka stanowiły piękny środek wyrażenia uczuć i wspomnień o zmarłych. To był czas, kiedy emocje przeplatały się z przemyśleniami o przemijalności życia. Uroczystość ta przypomniała, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci i szacunek wobec tych, którzy już odeszli.

Uczestnicy Zaduszek poetyckich

katalog online GBP w Opinogórze Górnej

wyszukiwarka powiatowa

katalog online Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 35

W poprzednim tygodniu: 106

W tym miesiącu: 302

W poprzednim miesiącu: 384

Wszystkich: 17846