Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

W atmosferze "Przedwiośnia" Stefana Zeromskiego

Utworzono dnia 27.09.2018

   W sobotę 8 września 2018 roku w muzealnej oficynie w Opinogórze – Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej, Muzeum Romantyzmu oraz Akcja Katolicka przy parafii pw. Św. Zygmunta w Opinogórze Górnej wspólnie zorganizowali 7. edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP.
   Tegoroczna akcja odbyła się w oparciu o powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Celem corocznych spotkań jest propagowanie znajomości polskiej literatury poprzez publiczne odczytywanie fragmentów wybranej książki. Zebranych powitała Monika Salamon – Miłoboszewska Zastępca Dyrektora Muzeum Romantyzmu. Informacje dotyczące samej akcji – jej idei i historii - przedstawiła Alicja Wodzyńska Kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji Muzeum. Następnie głos zabrała Magdalena Wiercińska Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, prezentując tematykę Przedwiośnia, szczegóły dotyczące powstania powieści, ciekawostki na temat rękopisu oraz związku Stefana Żeromskiego z ziemią ciechanowską. Dalsza część to czytanie fragmentów powieści przez przybyłych. W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, młodzież, nauczyciele, bibliotekarze, mieszkańcy gminy, zaproszeni goście. W otoczeniu muzealnych eksponatów zebrani wysłuchali ciekawych interpretacji tekstu, prezentowanego często z podziałem na role. Staranność i dbałość o polszczyznę w kolejnych wystąpieniach pozwoliły dostrzec piękno polskiej literatury i przykuwały uwagę słuchaczy.
   W tym roku czytaniem Przedwiośnia uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. To nie przypadek, że akurat ta książka stała się bohaterem NC w roku tego niezwykłego jubileuszu. Czas i przestrzeń pokazane w powieści ściśle przystają do czasu historycznego: wybuchu 1. wojny światowej, wybuchu rewolucji w Rosji, wojny polsko – bolszewickiej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Książka jest pytaniem o przyszłą drogę państwa po wielu latach niewoli.
Wspólnie spędzony czas w Muzeum wypełnił także koncert akordeonowy w wykonaniu młodego utalentowanego artysty, mławianina Macieja Kacprzaka.
   Takie literackie spotkania powinno się wpisać w kalendarz corocznych imprez kulturalnych w naszej gminie.  Przed nami 8. edycja Narodowego Czytania.
Zapraszamy za rok!

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 37

W poprzednim tygodniu: 35

W tym miesiącu: 104

W poprzednim miesiącu: 178

Wszystkich: 2514