Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Tydzień Bibliotek 2021 - konkursy!

Utworzono dnia 28.04.2021

Wielkimi krokami zbliżają się obchody Tygodnia Bibliotek.
W związku z tym świętem proponujemy kilka ciekawych wydarzeń.

Zapraszamy do udziału w konkursach, które są jednocześnie nawiązaniem do obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema najwybitniejszego przedstawiciela polskiej literatury science fiction.

Organizujemy:

konkurs plastyczny dla uczniów klas 1 – 6 szkoły podstawowej
   ph. Biblioteka przyszłości,

- konkurs literacki na opowiadanie science fiction dla uczniów klas 7 – 8, młodzieży i dorosłych ph. Opowiadaj jak Lem – fantastycznie!

Konkursy są adresowane do osób mieszkających, uczących się lub pracujących na terenie gminy Opinogóra Górna.

 

Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie do GBP pracy konkursowej wraz z podpisanym Formularzem zgłoszeniowym. Szczegóły konkursów w załączonych Regulaminach.


Zachęcamy do udziału w zmaganiach plastycznych i literackich,
bo jak zawsze do wygrania są cenne nagrody!

Zdjęcie plakatu informującego o konkursie plastycznym i konkursie literackim.

STANISŁAW LEM to twórca polskiej fantastyki naukowej. Jego teksty dotyczyły również filozofii, krytyki oraz szeroko pojętej futurologii. Urodził się w 1921 r. we Lwowie,  zmarł w 2006 r. w Krakowie. Był człowiekiem o bardzo bogatej wyobraźni, trafnie przewidującym przyszłość. Fabułę jego powieści stanowią zagadnienia dotyczące rozwoju nauki i techniki, przyszłości świata, możliwości poznawczych człowieka. Książki Lema przetłumaczono na ponad 40 języków (najczęściej tłumaczony polski pisarz). Kandydował do literackiej Nagrody Nobla.

Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Arts”  i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego.

Był laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych.  Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Kilka tytułów książek Stanisława Lema: Zdjęcie robota zabawki.

„Solaris” najpopularniejsza powieść pisarza, w której porusza temat kontaktu z obcymi. Nie określił w niej jednoznacznie, czy jest to obca cywilizacja,  czy odmienna forma życia. Powieść mimo upływu lat nie traci na popularności.

 

„Bajki robotów” zbiór opowiadań wzorowanych na mitach, wierzeniach i ludowych opowieściach. Łączą się w nim dwa światy feudalny i kosmiczny. Autor za pomocą błahych historyjek przekazuje prawdę o człowieku i jego naturze, niekoniecznie w pozytywnym świetle.

„Niezwyciężony”  najbardziej lubiana powieść Lema. Opowiada o walce ludzi i robotów. Lem w powieści konfrontuje dwie strategie istnienia: zdobywczą i poznawczą. Książka jest swoistym hołdem dla istot, które zachowują niezależność i potrafią tej odrębności bronić za wszelką cenę.

„Dzienniki gwiazdowe” zbiór opowiadań, które Lem pisał przez trzydzieści lat. Porusza w książce popularny dla siebie motyw - kontakt z obcymi, zmuszając czytelnika do zadumy nad istotą świata i człowieczeństwa, nad sensem i potęgą nauki. Autor stawia przed czytelnikiem wiele trudnych pytań dotyczących istnienia, zmusza do refleksji.

„Opowieści o Pilocie Pirxie” zbiór opowiadań, których głównym bohaterem jest tytułowy Pirx, najpierw pilot a następnie dowódca statków kosmicznych. Tematyka tekstów to konfrontacja człowieka z maszyną, również pytanie o zdolność tej ostatniej do samodzielnego myślenia.

Zdjęcie okłądek książek Stanisława Lema wymienionych w tekście.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 67

W tym miesiącu: 302

W poprzednim miesiącu: 207

Wszystkich: 9028