Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Święto Niepodległości w gminie Opinogóra Górna

Utworzono dnia 21.11.2021

     Obchody Święta Niepodległości w gminie Opinogóra Górna rozpoczęły się Mszą św. za ojczyznę w tutejszym Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo celebrował ks. kan. mgr Jarosław Arbat. Następnie przedstawiciele samorządu gminnego – Wójt Gminy Piotr Czyżyk, przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Grochowska wraz ze swym zastępcą Robertem Goździewskim uczcili, w imieniu wszystkich mieszkańców, pamięć żołnierzy, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Na cmentarzu parafialnym złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu spoczynku Jerzego Dziedzica kawalera orderu Virtuti Militari; Jana Dziedzica uczestnika walk o wolność w Polsce, Francji i Anglii, odznaczonego m.in. orderem Virtuti Militari. Hołd oddali także żołnierzom 20. Dywizji piechoty Wojska Polskiego poległym we wrześniu 1939 r. Kolejny punkt programu to przemarsz uczestników uroczystości pod urząd gminy przy wtórze znanych wojskowych melodii. Korowodowi przewodniczyła Orkiestra Dęta „Trzech Pokoleń” na czele z kapelmistrzem Jerzym Szpojankowskim. Tutaj odbył się pokaz w wykonaniu grupy tanecznej mażoretek „Stella”. Zespół działa przy GOK od 2019 r. pod kierunkiem instruktorki Edyty Gałeckiej.  Finałem uroczystości był koncert patriotyczny w sali konferencyjnej prowadzony przez Anetę Bartoszuk i Roberta Miklaszewskiego.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przypomnieniu ważniejszych faktów z historii Polski zebrani goście wysłuchali montażu słowno-muzycznego. Wystąpili lokalni artyści, przygotowani przez Magdalenę Wiercińską - kierownika GBP w Opinogórze Górnej oraz Roberta Bartołda – instruktora wokalnego w GOK. Można było usłyszeć męski zespół „Melodia”, młodzieżowy pn. „Kucanki” oraz  „Quintet”, a także solistów - Juliannę Goździewską i Franciszka Kołakowskiego. W ich bogatym repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne m.in. „Kolęda warszawska”, „Moja Ojczyzna”, „Taki kraj”, „Psalm stojących

w kolejce”. Oprócz utworów wokalnych podczas spotkania zostały zaprezentowane także wiersze C. K. Norwida, K.K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej w interpretacji seniorów – Barbary Milewskiej, Mirosława Laskowskiego oraz młodzieży – Antoniny Krzykowskiej, Mai Zygnerskiej, Jakuba Pieszczyka, Bartosza Chilarzewskiego. Recytacjom towarzyszyły utwory muzyczne F. Chopina.

Uroczystość zakończyła się symbolicznym poczęstunkiem.

Obchody narodowego święta przebiegały w podniosłej atmosferze, jak przystało na takie wydarzenie. Najważniejsze, że na scenie i na widowni zgromadziło się kilka pokoleń Polaków. Wspólne świętowanie tak ważnej rocznicy w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych zbliża ludzi, świadczy o potrzebie jedności. Wolność powinna łączyć ludzi, inspirować do działania o wspólne dobro i bezpieczeństwo, zwłaszcza w trudnych czasach związanych trwającą pandemią i niepokojami na naszej wschodniej granicy. Nawiązując do tej rzeczywistości z apelem o jedność Polaków niezależnie od poglądów, proste i właściwe rozumienie słów: wolność, niepodległość zwracali się do zgromadzonych ksiądz proboszcz i wójt gminy.

Uroczystości rocznicowe stały się jednocześnie okazją do tego, by nieść pomoc potrzebującym. Tego dnia na terenie gminy trwała zbiórka pieniędzy na operację Antosia Szlaskiego. W tę akcję w Opinogórze zaangażowało się Szkolne koło wolontariatu i Samorząd uczniowski z tutejszej Szkoły Podstawowej im Z. Krasińskiego. W Długołęce, z inicjatywy druha Bartosza Trętowskiego, strażacy zorganizowali piknik charytatywny z wieloma atrakcjami. Do działań na rzecz zbiórki środków włączyły się jednostki OSP Kołaczków, Władysławowo, Opinogóra Górna i Długołęka, gospodynie i okoliczni mieszkańcy. Strażacy zorganizowali zbiórkę funduszy i charytatywne licytacje.

Zdjęcie osób występujących podczas koncertu patriotycznego.

katalog online GBP w Opinogórze Górnej

wyszukiwarka powiatowa

katalog online Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 60

W tym miesiącu: 257

W poprzednim miesiącu: 198

Wszystkich: 11663