Święto Niepodległości - relacja z obchodów
Święto Niepodległości to dzień, który stanowi fundament polskiej tożsamości i symbolizuje heroizm walczących niezależność. Jest to czas nie tylko na uroczyste obchody, lecz również moment refleksji nad naszym dziedzictwem, wartościami patriotycznymi i wspólną historią, które ukształtowały współczesną Polskę. Tegoroczne gminne obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się 11 listopada br. w kościele pw. św. Gotarda w Pałukach.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz Wacław Michalski. Następnie uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu „Dla Niepodległej”. Zostały zaprezentowane najpopularniejsze pieśni patriotyczne i wojskowe, które towarzyszyły Polakom w zmaganiach o odzyskanie niepodległości. Pochodzące z różnych okresów utwory były podstawą do przypomnienia najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Utwory, często anonimowe, śpiewane w domach, kościołach, żołnierskich okopach, podnosiły na duchu, pomagały przetrwać tragiczne momenty narodowych dziejów, były wyrazem najgłębszych uczuć do Ojczyzny. Odśpiewanie tych pieśni podczas koncertu stanowiło cenną lekcję historii, w ich tekstach pobrzmiewają opisy bitew, opowieści o bohaterach narodowych, wydarzeniach, które ukształtowały polską rzeczywistość, ale także pokazało zbieżność losów Ojczyzny i kościoła.
Zostały zaprezentowane: „Bogurodzica”, „Moja piosnka II”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Hej chłopcy, bagnet na broń!”, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Ojczyzno ma”, „Modlitwa o pokój”. Koncert prowadzili Joanna Krakowska, Grzegorz Brzozowski, Natalia Chuma oraz Antonina Krzykowska. Zakończył się wspólnym zaśpiewaniem „Roty”.
W dalszej części uroczystości przedstawiciele samorządu Gminy Opinogóra Górna na czele z wójtem Piotrem Czyżykiem złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych za Ojczyznę. Po tym wystąpieniu nadszedł czas na nieoficjalnie świętowanie w gronie bliskich i znajomych. Na placu przykościelnym można było obejrzeć sprzęt wojskowy - elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy z okresu I i II wojny światowej – zaprezentowany przez Pawła Podlasińskiego, właściciela prywatnego Muzeum Historii Ziemi Ciechanowskiej. Na uczestników wydarzenia czekała także wojskowa grochówka oraz pyszne ciasto w narodowych barwach, upieczone przez panie z KGW w Sosnowie.
Obchody święta Niepodległości niosły ze sobą niezapomnianą dawkę wzruszeń i dumy narodowej. Wspólne świętowanie wolności było oddaniem hołdu, tym wszystkim, którzy oddali za nią życie, stanęli na straży niepodległości. Pamięć o ważnych dziejowych wydarzeniach, bohaterach narodowych, walce o zachowanie języka, religii i kultury powinna być zawsze żywa, bo stanowi fundament naszej tożsamości. W takich uroczystych chwilach czujemy się szczególnie zjednoczeni jako naród. Taka atmosfera jedności powinna towarzyszyć wszystkim na co dzień, przypominając, że niepodległa Polska to wspólna sprawa każdego z nas.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Organizatorzy uroczystości - wójt gminy Opinogóra Górna, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Parafia pw. św. Gotarda w Pałukach.
Podczas koncertu wystąpili artyści działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze Górnej: Kinga Miklaszewska, Daria Piotrowska, Weronika Maluchnik, Julia Goździewska, Amelia Stolarczyk, Maria Bonisławska, Kamil Humięcki, Franciszek Kołakowski, Zuzanna Kołakowska, Weronika Goździewska oraz Joanna Mossakowska dyrektor GOK; poza tym gościnnie – Bogumiła Nasierowska, muzykolog i trener wokalny.
Muzykę na żywo zapewnili: Maciej Chojnacki (perkusja), Robert Piotrowski (gitara basowa), Marek Mossakowski (gitara elektryczna) i Hubert Podlasiak (pianino).