Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Psim zaprzęgiem przez życie - spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim

Utworzono dnia 03.12.2019

     Po raz kolejny GBP w Opinogórze Górnej zorganizowała spotkanie autorskie. 28 listopada br. przybył do naszej gminy Krzysztof Nowakowski – podróżnik, maszer, pasjonat wypraw psimi zaprzęgami. Spotkał się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej i Szkoły Podstawowej w Woli Wierzbowskiej.
     Pan Krzysztof Nowakowski od ponad piętnastu lat sam lub z żoną Darią trenuje i wyjeżdża na wyprawy. Jedną z ważniejszych odbyli w 2010 r., kiedy to objechali psimi zaprzęgami lapońskie jezioro Inari, największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym. 300 km pokonali w 3 dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą. Pan Krzysztof marzył, żeby wystartować (i wygrać!) na dystansie 500 km w najsłynniejszym europejskim wyścigu rozgrywanym co roku w Norwegii. W 2014 r. podjął wyzwanie, ale na 23. kilometrze rozegrał się dramat i musiał wycofać się z dalszej rywalizacji. Relację o tych wszystkich wydarzeniach można właśnie znaleźć w książce „23 kilometr”.
     Uczestnicy spotkania poznali wiele ciekawostek z życia podróżnika – jak wygląda trening, przygotowania do wyprawy i jej przebieg. Była to przejmująca relacja o zmaganiach z kapryśną pogodą, silnym mrozem i samotnością na trasie. Taka podróż wymaga wielkiej dyscypliny i samozaparcia, także dużej wiedzy i wytrwałości. Najważniejszą i najcięższą pracę wykonują psy, dlatego trzeba o nie szczególnie dbać (m.in. zakładać buty!) i odpowiednio karmić. Bohaterem spotkania był właśnie jeden z pupili podróżnika, lider zaprzęgu – suczka Henia, rasy alaskan husky. To prawdziwy psi sportowiec, który potrafi samodzielnie podejmować decyzje i prowadzić zaprzęg, maratończyk mający za sobą tysiące kilometrów. Dzięki niemu wielokrotnie udało się uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pies okazał się niemałą atrakcją spotkania, przyjaźnie witał się uczniami, reagował na głaskanie. Opowieści o życiu, przygodzie, wspaniałej pasji towarzyszył pokaz slajdów z wypraw po dalekiej Laponii. Pan Nowakowski chętnie odpowiadał na zadawane przez młodzież pytania.
     Państwo Nowakowscy mieszkają niedaleko Bydgoszczy,  marzą o osiedleniu się w północnym, zimnym rejonie Europy. Niedługo ukaże się  kolejna książka pana Krzysztofa...

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego spotkania – Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej i Woli Wierzbowskiej, paniom ze Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej - Joannie Jabłońskiej i Elżbiecie Bońkowskiej oraz nauczycielom i rodzicom sprawującym opiekę nad młodzieżą.

 

Psim zaprzęgiem przez życie - spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim

Utworzono dnia 03.12.2019, 23:54

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 40

W poprzednim tygodniu: 157

W tym miesiącu: 40

W poprzednim miesiącu: 472

Wszystkich: 4077