Opinogóra czytała Kochanowskiego
W pierwszą sobotę września Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej wspólnie z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zorganizowali kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W roku 2025 lekturą wybraną do wspólnego czytania była poezja Jana Kochanowskiego – twórcy, którego dorobek wciąż zachwyca bogactwem form i uniwersalnością treści.
Spotkanie otworzyły wspólnie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Opinogórze Górnej Magdalena Wiercińska oraz kierownik Działu Biblioteka i Archiwum Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Agnieszka Wichowska. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu gminy Opinogóra Górna i Muzeum Romantyzmu, przedstawiciele parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze Górnej i parafii pw. św. Gotarda w Pałukach, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Opinogóry, seniorzy z Klubu Senior+ w Dzboniu, nauczyciele i uczniowie ze szkół w Opinogórze Górnej, Woli Wierzbowskiej i Kołaczkowie, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszkańcy gminy, a także czytelnicy GBP. Obecność tak licznego i zróżnicowanego grona potwierdziła, że Narodowe Czytanie na trwałe wpisało się w lokalny kalendarz wydarzeń kulturalnych.
Tegoroczne spotkanie z utworami Jana Kochanowskiego zostało podzielone na trzy bloki tematyczne, do których wprowadzenia merytorycznego dokonywał Łukasz Konwerski. Każdą część poprzedzał komentarzem interpretacyjnym, przybliżając uczestnikom główne motywy obecne w twórczości Jana Kochanowskiego. Zapowiedzi stanowiły istotny element programu, nadając spotkaniu spójną strukturę i ułatwiając odbiór prezentowanych tekstów. W pierwszej części uczestnicy wysłuchali utworów ukazujących rolę poezji w kształtowaniu postaw i pamięci o ludzkich dokonaniach. Wybrane pieśni oraz fraszki zaprezentowali wójt Piotr Czyżyk, dyrektor Muzeum Romantyzmu Monika Salamon-Miłoboszewska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej Marta Pokropska.
Kolejny blok poświęcony był refleksjom filozoficznym i autobiograficznym obecnym w twórczości Kochanowskiego. Interpretacji wierszy podjęli się księża Zbigniew Rembała i Wacław Michalski, przedstawiciele Rady Gminy - Justyna Arciszewska i Robert Miklaszewski, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Opinogóry - Zbigniew Ptasiewicz (prezes) oraz Anna Kowalska, przyjaciele biblioteki – Małgorzata Szlaska i Anna Kolos. Nie zabrakło także udziału młodzieży szkolnej, której wystąpienia nadały spotkaniu szczególnego wymiaru międzypokoleniowego – Alicji Kozłowskiej i Zofii Rutkowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze Górnej.
Istotne miejsce w programie zajęły „Treny” – cykl wierszy napisanych po śmierci ukochanej córki poety, Urszuli. To poruszające świadectwo ojcowskiego bólu, a zarazem głęboka refleksja nad kruchością ludzkiego życia i poszukiwaniem sensu w obliczu cierpienia. Utwory te są uznawane są za jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej XVI wieku i stanowią przełom w tradycji poetyckiej, ponieważ wprowadziły do niej szczere, osobiste doświadczenie żałoby i emocji. Podczas uroczystości zaprezentowali je m.in. Jadwiga Klonowska oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie – Milena Milewska i Maja Sumiła, nadając spotkaniu wyjątkowo refleksyjny charakter. Ważnym elementem programu była prezentacja tekstów mówiących o Bogu. Ukazywały duchowy wymiar twórczości Jana Kochanowskiego, w której wdzięczność i pokora łączą się z refleksją nad sensem ludzkiego życia oraz poszukiwaniem ładu w świecie. Ukazują harmonię między wiarą, naturą i codziennym doświadczeniem człowieka, dzięki czemu są aktualne również dzisiaj. W tej części spotkania wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej - Aleksandra Kołakowska, Lena Przewodowska i Patrycja Malinowska. Zebrani usłyszeli także wokalną wersję pieśni „Czego chcesz od nas, Panie… w wykonaniu Ligii Kamińskiej i Krystyny Leszczyńskiej.
Ostatnia część spotkania poświęcona była utworom biesiadnym, żartobliwym i miłosnym. Wniosła do programu lekkość oraz radość, ukazując różnorodność twórczości Jana Kochanowskiego. Interpretacje w wykonaniu seniorów oraz młodzieży szkolnej podkreśliły międzypokoleniowy charakter wydarzenia i pokazały, że humor, uczucia i codzienność opisywane przez poetę pozostają bliskie odbiorcom niezależnie od wieku. Ta część programu stanowiła naturalne dopełnienie wcześniejszych, poważniejszych bloków, nadając całości spotkania harmonijną formę. Swoje recytatorskie zdolności zaprezentowali członkowie Klubu Senior+ w Dzboniu, Elżbieta i Edward Kakowski, Krzysztof Konwerski oraz Mateusz Przybylski ze Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie i Maciej Marzec ze Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej. Prezentacja twórczości Jana Kochanowskiego zakończyła się występem Bogusławy Kaszuby, w której wykonaniu zebrani usłyszeli fraszkę „Na lipę”.
Jan Kochanowski, choć tworzył w epoce renesansu, pozostaje poetą niezwykle bliskim współczesnemu odbiorcy. Jego utwory – od refleksyjnych pieśni po pełne żartu fraszki – ukazują bogactwo ludzkich przeżyć i emocji, które nie tracą na aktualności. Podczas uroczystości nie zabrakło również akcentów muzycznych, które podkreślały różnorodność nastrojów w epoce renesansu. Można było usłyszeć kompozycje m.in. Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł. Całości wydarzenia dopełniła prezentacja multimedialna. Wzbogaciła program o liczne ciekawostki związane z życiem i twórczością Kochanowskiego. Pomogła poznać zarówno kontekst historyczny epoki, jak i mniej znane fakty z biografii poety.
Na zakończenie uczestnicy wydarzenia mogli odbić pamiątkową pieczęć przygotowaną z okazji Narodowego Czytania oraz otrzymać przypinki z hasłem akcji. Spotkanie zwieńczyła wspólna fotografia oraz poczęstunek, który sprzyjał rozmowom i wymianie wrażeń. Za rok kolejne spotkanie z polską literaturą w ramach Narodowego Czytania, którego lekturą będą „Dziady” Adama Mickiewicza.














