O pasji czytania i bibliotece
16 maja br. odbyło się w spotkanie z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej w Kołaczkowie poświęcone bibliotece i czytelnictwu, zorganizowane przez bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Opinogórze Górnej i Filii Bibliotecznej w Kołaczkowie. Gościem był p. Piotr Czyżyk Wójt naszej gminy. W spotkaniu wzięli też udział p. Juliusz Uliński Dyrektor SP w Kołaczkowie oraz grono pedagogiczne.
Tegoroczna edycja święta bibliotek przebiegała pod hasłem (Do) Wolność czytania. Hasło oznacza swobodne wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki, a co za tym idzie również do bibliotek. Nawiązuje do 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Celem spotkania w Kołaczkowie była rozmowa o szczególnej pasji - o czytaniu książek. O swoich zainteresowaniach czytelniczych i szkolnych latach opowiedział w wywiadzie p. Piotr Czyżyk. Na kilka uczniowskich pytań odpowiedział też p. Juliusz Uliński. Poza tym dzieci recytowały wiersze o książkach i bibliotece. Zebrani obejrzeli ciekawą prezentację o ofercie gminnej biblioteki skierowanej dla młodszych i dorosłych użytkowników. Były w niej też informacje o Bibliotece Narodowej, o bibliotekach w Ciechanowie, o różnych formach książek - tych tradycyjnych czyli papierowych oraz nowoczesnych - audiobookach i e - bookach. Uczestnicy spotkania oglądali nietypowo wydane książki, czytnik książek elektronicznych. Dowiedzieli się, czym jest biblioteka cyfrowa. Uczniowie mogli popisać się znajomością baśni i lektur, biorąc udział w quizie z nagrodami.
Wspólnie spędzony czas minął niepostrzeżenie. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania przekonali się, że wróciła moda na czytanie, że w bibliotece wcale nie trzeba się nudzić, bo biblioteka to magiczne i tajemnicze miejsce.