Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Ferie, ferie i po feriach...

Utworzono dnia 04.02.2024

      Tegoroczna edycja ,,Ferii z Kulturą" przeszła już do historii. Przez cały tydzień zimowego wypoczynku od 22 do 26 stycznia 2024 r. odbywały się różnorodne zajęcia dla dzieci z naszej gminy zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Opinogórze Górnej. Atrakcji było co niemiara.

     Odbyło się kilka spotkań z ciekawymi gośćmi. Na początek studentki III roku pielęgniarstwa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. I. Mościckiego w Ciechanowie uczyły dzieci, jak udzielać pierwszej pomocy w wybranych nagłych wypadkach. Nie obyło się więc od szkolenia z resuscytacji, zaopatrywania ran, bandażowania. Przy okazji była też mowa o budowie ludzkiego organizmu. Ustalono też, jakie produkty powinny się znaleźć w codziennej diecie, żeby być zdrowym. Specjalistkami od tych wszystkich ważnych zagadnień  były: Kamila Wiercińska, Edyta Zapotoczna, Julia Szymanek, Karolina Zaręba, Oliwia Kisiel i  Maria Szewczak.

W kolejnym dniu gościliśmy w Opinogórze druhów i druhny z Hufca Ciechanów, a dokładniej z 15 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Tornado. Wspólne odkrywanie tajników harcerstwa było niezłą frajdą. W programie spotkania znalazły się: elementy musztry,  ćwiczenia z szyfrowania wiadomości, udzielania pomocy przedmedycznej, wiązania węzłów. Całości dopełniły pląsy i wspólne śpiewanie.

Następnego dnia uczestnicy ferii wzięli też udział w spotkaniu z autorem książek dla dzieci pod hasłem „Pan Poeta show”. Było czytanie książek, a także zabawy z chustą animacyjną, balonami oraz przebieranki. Wszystko to działo się w nawiązaniu do książek „O kurze, co tyła na diecie”, „Paw, co ogon miał w przyjaźni”, „Kaczka, co przebrała miarkę”. Wspaniała zabawa w dobrym towarzystwie!

     Oprócz spotkań odbyły się różne warsztaty, wśród których dużym zainteresowaniem cieszyła się robotyka. Natomiast na zajęciach plastycznych powstały m.in. zakładki do książki i gadżety walentynkowe pod czujnym okiem Małgorzaty Ostromeckiej i Moniki Kołakowskiej. Powstały unikalne dzieła sztuki, które mali artyści z dumą zabrali ze sobą do domu. Dzieci uczestniczyły też w ciekawych zajęciach edukacyjnych w Muzeum Romantyzmu. Czas tam spędzony upłynął pod znakiem różnych aktywności. Kustosz Aldona Łyszkowska, podczas lekcji muzealnej „Być jak Eliza Krasińska – w gotowalni arystokratki”, zabrała dzieci w podróż w czasie do XIX w. Wspólnie zaglądali do ówczesnych gotowalni i garderób.  Poznali szczegóły mody męskiej i damskiej  tamtego stulecia, było nawet przymierzanie niektórych elementów strojów. Inne muzealne zajęcia to warsztaty ze sztuki „Poznajemy obrazy”. Przeprowadziła je kustosz Beata Woźniak. Uczestnicy obejrzeli mnóstwo obrazów, ucząc się poprawnie używać różnych pojęć z dziedziny malarstwa. Poprzez zabawę zdobyli cenną wiedzę i umiejętności spostrzegania i analizowania dzieł sztuki.

    To jeszcze nie koniec feryjnych atrakcji! Wśród nich znalazł się także spektakl teatralny „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”. Były też zajęcia taneczne oraz logorytmika, czyli zabawy ruchowe przy dźwiękach muzyki połączone z ćwiczeniami logopedycznymi. Przeprowadziła je Marta Sosnowska. Na ostatni dzień ferii została zaplanowana wycieczka do Ciechanowa – do kina, do Hopa Parku, czyli miejsca aktywnej rozrywki,  i na pizzę. To również był dzień pełen wrażeń!

     Z całą pewnością „Ferie z Kulturą”  były czasem nie tylko wypoczynku, ale także czasem inspirujących spotkań i edukacyjnych przygód, odkrywania i rozwijania własnych zainteresowań,. W ciągu tych kilku dni dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Teraz z uśmiechem wróciły do codziennych zajęć, niosąc ze sobą bagaż nowych doświadczeń a może nawet i przyjaźni.

 

katalog online GBP w Opinogórze Górnej

wyszukiwarka powiatowa

katalog online Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 42

W poprzednim tygodniu: 109

W tym miesiącu: 221

W poprzednim miesiącu: 350

Wszystkich: 17381