Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Pawła II

Utworzono dnia 18.05.2020

   18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Sejm ustanowił, że Wielki Papież będzie patronem roku 2020.
„Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” - głosi tekst uchwały.

Z tej okazji GBP zorganizowała wystawę biograficzną "Karol Wojtyła. Narodziny" dzięki współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II.  Można ją obejrzeć w holu UG w Opinogórze Górnej.
Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Millenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Wita również nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy oraz wypożyczeń publikacji poświęconych naszemu papieżowi.

Narodowy Bank Polski wprowadził 14 maja br. do obiegu trzy monety kolekcjonerskie upamiętniające setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II: 500-złotową oraz dwie 10-złotówki.

 

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 59

W tym miesiącu: 76

W poprzednim miesiącu: 216

Wszystkich: 4609