Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej

Czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego

Utworzono dnia 08.09.2020

W piątek 4 września br. obchodziliśmy w gminie Opinogóra Górna święto polskiej literatury – wzięliśmy udział w 9. Edycji Narodowego Czytania.

   Już po raz trzeci Gminna Biblioteka Publiczna włączyła się w tę ogólnopolską akcję społeczną, której celem jest propagowanie znajomości narodowej literatury poprzez publiczne odczytywanie fragmentów wybranego dzieła, również w środkach masowego przekazu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Wydarzeniu patronuje Prezydent lub Para Prezydencka RP.

     W tym roku uczestnicy akcji czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego – Piotr Czyżyk Wójt Gminy Opinogóra Górna, ksiądz Wacław Michalski, Roman Kochanowicz Dyrektor Muzeum Romantyzmu, Natalia Goździewska Kierownik USC w Opinogórze Górnej, przedstawiciele Klubu Seniora w Dzboniu, straży pożarnej – Mirosław Laskowski, Trukawka Mateusz, przedstawiciele parafii pw. św. Gotarda w Pałukach, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie, Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej, dzieci i młodzież, czytelnicy biblioteki.

Spotkanie prowadziła Magdalena Wiercińska Kierownik GBP.

     Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji.

Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Słowacki swój utwór zadedykował Zygmuntowi Krasińskiemu. Panowie znali się, przyjaźnili, cenili wzajemnie swoją twórczość. Spotkali się trzy razy między 1836 a 1845 rokiem. Znajomość pozostawiła trwały ślad w korespondencji obu poetów.

     Podczas opinogórskiego spotkania zostały zaprezentowane losy tytułowej bohaterki oraz wątek polityczny - dzieje Popielów związane z legendarną koroną Lechitów. Czytaniu lektury towarzyszyły występy wokalne Weroniki Maluchnik i Darii Piotrowskiej z GOK. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą dzieła m.in. jego realizacji scenicznych, malarskich.

Pamiątką z wydarzenia była pieczęć. Można było ją przystawić na przyniesionych przez siebie egzemplarzach dramatu lub przygotowanych kartonikach.

     Wydarzenie okazało się wielopokoleniowym spotkaniem, Mamy nadzieję, że pozostawi w pamięci uczestników wiele dobrych wrażeń. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie,  udział – a właściwie – za współtworzenie akcji!

Spotkajmy się za rok przy lekturze „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do zobaczenia!

Narodowe Czytanie 2020

Utworzono dnia 08.09.2020, 23:27

katalog online GBP w Opinogórze Górnej

wyszukiwarka powiatowa

katalog online Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 73

W tym miesiącu: 331

W poprzednim miesiącu: 400

Wszystkich: 17141